Tilbage/Print/Send

Journalen: Flygtningekrise i Sydsudan

Denne gang sætter Journalen fokus på de store flygtningestrømme i  Sydsudan, der sætter flygtninglejrene og hjælpeindsatsen under stort pres

Selv om Sydsudan opnåede status som uafhængig stat den 9. juli sidste år, er situationen stadig meget alvorlig, og behovet for en humanitær indsats stadig meget stor. Det skyldes ikke mindst et uventet stort antal flygtninge fra Sudan.  

 

Læger uden Grænser arbejder blandt andet med at vaccinere mod mæslinger og med at skaffe rent drikkevand og forbedre saniteteten i lejrene, for at afhjælpe den nuværende situation, hvor der alene i flygtningelejren Jamam dør 3 børn om dagen på grund af diarre.

 

Læs historien om den 28-årige Amal, mor til tre,  der flygtede fra volden i Sudan, og som kun vejede 32 kilo, da hun blev bragt til Læger uden Grænsers mobile klinik.

 

Mød også den 34-årige læge Heidi Christensen, som i to måneder, var en del af Læger uden Grænsers hjælpeindsats i Sydsudan. Hun fortæller om, hvordan det var at arbejde i et område, hvor selv plastikspande ikke kunne opdrives på det lokale marked, hvor patienter risikerede at dø, fordi der manglede det mest basale udstyr i en flygtningelejr, der blev udfordret af at antallet af flygtninge steg voldsomt.

 

Læs det nye nummer af Journalen fra september her (pdf 2 mb)

Tilføj kommentar

Hold en god tone når du debatterer. Læs vores kommentarpolitik her