© Pablo Garrigos/MSF
Barnet her er smittet med mæslinger. Vi kan behandle følgesygdommene, men mæslinger skal gennemleves. Der findes nemlig ingen behandling.

DR Congo ramt af værste mæslinge-udbrud i 7 år

Læger uden Grænser slår nu alarm, efter at sundhedsmyndighederne i DR Congo har erklæret mæslinger for en epidemi. Sygdommen rammer især børn under fem år, og hvis den skal under kontrol, kræver det en hurtig og effektiv indsats. Der er akut behov for at få vaccineret børnene i landet og for at behandle dem, der allerede er smittet. Jo hurtigere indsats, jo flere reddede børneliv.

Det haster, hvis børnene i DR Congo skal reddes fra den farligste børnesygdom mæslinger. En voldsom epidemi hærger lige nu landet, og der er frygt for, at den kan blive den dødeligste, siden congoleserne blev ramt i 2011-2012.

“Mæslinger har gjort dyb skade i min landsby,” siger Albertine, som bor i den congolesiske by Kamwesha, hvor vi satte akut ind i maj måned. “Ingen er stort set gået fri. Nogle familier har mistet to, tre eller endda fire børn.”

”Der er ingen sundhedsklinikker i min by, og derfor dør børn af mæslinger. Jeg hørte om Læger uden Grænser og besluttede at tage til deres hospital for at få mine børn behandlet,” fortæller moren. Vores læge Robert tjekker barnet og dets to søskende, som også er indlagt.

Og byen er ikke den eneste, der har mistet familiemedlemmer til den dødelige sygdom. I de fem første måneder af 2019 er mere end 1.500 mennesker blevet slået ihjel af mæslinger, og dermed har dødstallet allerede nået 75 % af de dødsfald, som landet oplevede i 2012.

Siden starten af 2019 har Læger uden Grænser forsøgt at bekæmpet sygdommen sammen med sundhedsmyndighederne i DR Congo i ti af landets provinser for at få udbruddet under kontrol.

Hård kamp mod mæslinger

Men det er en hård kamp. Der eksisterer nemlig ingen behandling for mæslinger, og den eneste måde at undgå smitte på er at blive vaccineret. I år har vi vaccineret 361.079 børn og ydede lægebehandling til 14.785 patienter fra januar til maj.

“Læger uden Grænser samarbejder med sundhedsmyndighederne, og vi gør vores yderste for at bryde smittekæden ved at vaccinere så snart, der rapporteres om mæslinger, og ved at pleje patienterne,” siger Rachel Séguin, vores medicinske koordinator i DR Congo.

“Men der er brug for langt mere hjælp i de kommende måneder. Det er helt afgørende at få forsyninger af vacciner og medicin frem. Jo før, jo bedre.”

Mæslinger rammer især børn.  Selvom der altså findes en vaccine, så har det flere steder i verden vist sig meget svært at komme af med sygdommen. Det skyldes en række faktorer.

I DR Congo forklarer flere sygdommens tilbagevenden med, at der ikke er nok, der er vaccineret. Det kan skyldes, at landet er ufremkommeligt, at væbnede konflikter gør det svært at lave vaccinations-kampagner, eller der er økonomiske barrierer.

Vi forsøger at komme frem trods alle forhindringer for at give gratis lægehjælp – og vaccinationer – til alle.

Fra felten

Middelhavet

”Jeg ringer i morgen tidlig”

Læs mere
Haiti

Vores nye hospital i Haiti hjælper gravide og nyfødte

Læs mere
Frankrig

Billedserie fra Frankrig: Vi giver medicinsk nødhjælp til mennesker på flugt

Læs mere

Vores Mini-Labs tager kampen op mod resistente bakterier

Læs mere
Sudan

Kaos i Sudan: Vi skruer op for hjælpen

Læs mere
Læger uden Grænsers hospital i Khost Afghanistan
Afghanistan

“På fødegangen kan man høre kvinder græde, når de får en pige”

Læs mere
Serbien

”EU-lande prioriterer at beskytte deres grænser frem for at beskytte mennesker”

Læs mere
Ukraine

Maria i Ukraine: Pigen blev ramt under missilnedslag

Læs mere
En patient behandles af vores læge
Sydsudan

Vores læge Isaac: ” Første gang jeg så Abdo, var han for svag til at gå”

Læs mere
Mexico

Terapihunden Onnie hjælper mennesker med traumer

Læs mere
Syrien

Lene oplevede jordskælvet: ”Det føltes som en evighed”

Læs mere
Læger uden Grænser i Donetsk Ukraine
Ukraine

Ukraine: Smadrede hospitaler efterlader tusinder uden lægehjælp

Læs mere

Vores jordemoder Elin: ”Jeg har set kvinder med forbrændinger i underlivet”

Læs mere
Haiti

Haiti: ”Volden kommer tættere og tættere på

Læs mere
Middelhavet

Middelhavet: Fortællinger fra kvinder på flugt

Læs mere
Bangladesh

Mindre mad skaber håbløshed og sygdom i verdens største flygtningelejr

Læs mere