Den 26. maj 2009
I dag rejser den 32-årige erhvervspsykolog Line Thatt Jensen til Den Demokratiske Republik Congo for Læger uden Grænser. Her skal hun de næste seks måneder være ansvarlig for kontoret i byen Kisangani.
Line Thatt Jensen skal blandt andet stå for driften af kontoret, kontakten med myndigheder og organisationer og for sikkerheden for Læger uden Grænsers udsendte i de fem provinser i det nordøstlige DR Congo, som kontoret i Kisangani dækker.
Læger uden Grænser driver et hospital i den isolerede by Lubutu i Maniema-provinsen, hvor befolkningen ikke har adgang til offentlig lægehjælp, samt et projekt mod sovesyge i Isangi nordøst for Kisangani. Herudover har Læger uden Grænser ”medicinske udrykningshold”, der siden 1995 er rykket ud til ofre for epidemier, naturkatastrofer og krigshandlinger i det ufremkommelige land.
Line Thatt Jensen er født i Ringkøbing og uddannet psykolog fra Aarhus Universitet i 2002. Hun har desuden en HD i organisation og ledelse, og har blandt andet arbejdet som erhvervspsykolog i Københavns Kommune. Hun har været selvstændig konsulent i København siden januar 2008.
”Jeg har fået en rigtigt god uddannelse i et rigt land, og det må også godt komme andre til gode. Jeg vil gerne gøre noget meningsfuldt og tror også, det kan udvikle mig selv. Og så kan det oven i købet kombineres med at rejse og være et sted, man ellers ikke lige kommer til,” siger Line Thatt Jensen.
Befolkningen i store dele af DR Congo lever afsondret fra omverdenen og uden adgang til et fungerende sundhedssystem. Underernæring, epidemier og forskellige oprørsgruppers angreb på civilbefolkningen er fortsat en del af hverdagen i den nordøstlige del af landet.
Læger uden Grænser har arbejdet i DR Congo siden 1981.
/cn
